FUNDUSZ NA RZECZ SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI
Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.
Na tę kwotę składają się:
1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;
658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.
369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Realny początek WYŁĄCZANIA BLOKÓW Elektrowni Bełchatów
1 stycznia 2030
W odpowiedzi na nadchodzące zmiany, gmina Kleszczów planuje utworzenie nowej strefy przemysłowej na terenach pokopalnianych "Kleszczów. W zielonym sercu transformacji!"
Wraz z powolnym wygaszaniem Elektrowni Bełchatów i zamykaniem Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, cały region będzie musiały się zmierzyć z wieloma wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną. Rezygnacja z energetyki opartej na węglu to m.in. likwidacja tysięcy miejsc pracy. O tym dyskutowano w Solpark Kleszczów na spotkaniu zorganizowanym przez: Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów, we współpracy z Klastrem Obszaru Nowej Energii, Gminą Kleszczów oraz Fundacją Kultura Kresu.
- Chcemy położyć nacisk na nowoczesne technologie - mówi Piotr Kołba, prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. - Widzimy w tym duży potencjał, chcemy pod hasłem Kleszczów 5.0 zachęcać inwestorów właśnie z nowoczesnych technologii, AI czy powiedzmy szeroko rozumianej robotyki. Dzisiaj mamy drony, przemysł podwójnego zastosowania. Chcemy tu wszystkich u siebie gościć i przyciągnąć. Dlatego rozmawiamy o przygotowaniu nowej strefy, która będzie w przyszłości przeznaczona pod tego typu przemysł. To są tereny pokopalniane, mamy nadzieję, że to wszystko dobrze się potoczy. Wspólnie z urzędem marszałkowskim podejmujemy inicjatywę budowy centrum badawczego pojazdów inteligentnych i autonomicznych. To też będzie miało znaczenie w kontekście obronności. Już pierwsi inwestorzy się pojawili, którzy włączą się w ten koncept.
Ważną rolę w transformacji ma odegrać także Klaster ONE, który ma ułatwiać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami, samorządami i inwestorami. Jego celem jest integracja środowiska biznesowego. Ma również umożliwić przepływ informacji.
- Za te 5-10 lat zmierzymy się z tym, że wielu ludzi w naszym regionie będzie szukać pracy i tutaj zwracam się do przedsiębiorców, bo wy będziecie tymi, do których ludzie, po utracie pracy w kompleksie, będą zmierzać w pierwszej kolejności - mówi Dariusz Michałek, wójt gminy Kleszczów. - Jesteśmy na etapie przebudowywania częściowo naszych stref przemysłowych i strategii, chcemy zainwestować w przemysł nowych technologii. Liczymy na to, że takie będą się tutaj pojawiać - dodaje Michałek.
- Strefa przemysłowa Kleszczów 5.0 jest takim nowym otwarciem - nałożeniem nakładki innowacyjnej na to wszystko, co już zostało tutaj wypracowane w tej gminie - mówi Maciej Kozakiewicz, prezes Klastra Obszaru Nowej Energii. - Zdajemy sobie sprawę, że świat zmierza w kierunku naprawdę zaawansowanych technologii, wykorzystania sztucznej inteligencji, aby opracować rozwiązania, których poszczególne osoby nie są już w stanie podjąć - dodaje Kozakiewicz.
Program spotkania obejmował również wystąpienia tematyczne: Energetyka w trybie zmiany, które przygotował Tomasz Drzał, Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE i Efektywność energetyczna to dobry biznes, które przedstawił Grzegorz Nowaczewski, Prezes Virtual Power Plant. Była też dyskusja panelowa oraz część warsztatowa, poświęconą praktycznym rozwiązaniom w zakresie energetyki lokalnej.
W dyskusji poruszano kwestie nowej rzeczywistości energetycznej i jej wpływu na decyzje strategiczne władz lokalnych - szczególnie w kontekście sprawiedliwej transformacji regionu bełchatowskiego, konkretnych możliwościach wykorzystania OZE na poziomie gminnym, ale też i pułapkach, jakie mogą pojawić się przy przewymiarowaniu instalacji czy nieprzemyślanych inwestycjach w infrastrukturę energetyczną.
Źródło: belchatow.naszemiasto.pl
Jesteśmy w mediach społecznościowych
DOŁĄCZ DO NAS!
Adres do korespondencji: Zielona 27, 90-602 Łódź
Chcesz być częścią naszego projektu? Wesprzyj nas swoją wiedzą i doświadczeniem
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I OPOWIEDZ O SOBIE!
Projekt Bełchatów 5.0 / 2023 FUNDACJA KULTURA KRESU z siedzibą w Łodzi, ul. Nowa 40/44/58, 90-030 Łódź, NIP: 7282838372, REGON: 383548801, KRS: 0000788365.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.
Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl