FUNDUSZ NA RZECZ SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI
Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.
Na tę kwotę składają się:
1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;
658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.
369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Realny początek WYŁĄCZANIA BLOKÓW Elektrowni Bełchatów
1 stycznia 2030
Wczoraj, 29 maja 2025 r. Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk wziął udział jako prelegent w jednym z paneli dyskusyjnych podczas wydarzenia, które w perspektywie może stać się punktem zwrotnym dla samorządów, firm i instytucji stojących dziś przed realnym wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna i poprawa efektywności energetycznej naszego regionu, pod nazwą: „Kleszczów. W ♥ transformacji!”.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów, Klaster Obszaru Nowej Energii, Gmina Kleszczów oraz Fundacja Kultura Kresu, we współpracy z Krajową Izbą Klastrów Energii i OZE oraz PKO Bankiem Polskim.
Podczas spotkania w w Solpark Kleszczów rozmawiano o zagadnieniach dotyczących zarządzaniem efektywnością energetyczną, dostępnych źródłach finansowania transformacji energetycznej i ekologicznej, przykładach oszczędnych, ekologicznych rozwiązań energetycznych, dyskutowano też o tym jak AI i nowe technologie mogą wspierać zarządzanie energią i prognozowanie zużycia w czasie rzeczywistym, podnosząc skuteczność decyzji inwestycyjnych.
Wójt Gminy Rząśnia był jednym z prelegentów w panelu „Energetyka – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?”, obok: Bartłomieja Dobosza z Grupy SKB, Polsko-Tajwańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Grzegorza Nowaczewskiego z Virtual Power Plant, prof. Aleksandry Nowakowskiej z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Szymona Bylińskiego z PKO Banku Polskiego. W dyskusji poruszano kwestie nowej rzeczywistości energetycznej i jej wpływu na decyzje strategiczne władz lokalnych — szczególnie w kontekście sprawiedliwej transformacji regionu bełchatowskiego, konkretnych możliwościach wykorzystania OZE na poziomie gminnym, ale też i pułapkach, jakie mogą pojawić się przy przewymiarowaniu instalacji czy nieprzemyślanych inwestycjach w infrastrukturę energetyczną.
Źródło: Rzasnia.pl
Jesteśmy w mediach społecznościowych
DOŁĄCZ DO NAS!
Adres do korespondencji: Zielona 27, 90-602 Łódź
Chcesz być częścią naszego projektu? Wesprzyj nas swoją wiedzą i doświadczeniem
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I OPOWIEDZ O SOBIE!
Projekt Bełchatów 5.0 / 2023 FUNDACJA KULTURA KRESU z siedzibą w Łodzi, ul. Nowa 40/44/58, 90-030 Łódź, NIP: 7282838372, REGON: 383548801, KRS: 0000788365.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.
Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl