DATY KLUCZOWE DLA PROCESU TRANSFORMACJI
Początek 2024 – aktualizacja TPST Województwa Łódzkiego niezbędna do podtrzymania środków z FST
2023/2024 – wybory parlamentarne, samorządowe trzech szczebli, do Parlamentu EU
2025 – koniec rynku mocy i dopłat z budżetu państwa
2026 – zakończenie wydobycia w Polu Bełchatów
2028 – koniec rynku mocy dla jednostek w Bełchatowie
2030 – wyłączenie jednego z 12 aktualnie pracujących bloków (według oficjalnego planu w TPST, jednocześnie o ponad 70% ma spaść produkcja energii elektrycznej)
2030 - ograniczanie wydobycia węgla obniży zatrudnienie w KWB i ELB o 40% z 7530 do 4485 osób; trudno oszacować los dodatkowych 5500 pracowników spółek zależnych (67% to osoby poniżej 45 lat) mających gorsze warunki zatrudnienia
2038 – zakończenie koncesji w Polu Szczerców oraz wyłączenie wszystkich bloków elektrowni (przed 2036 r.)
2036-2070 – powstaje przestrzeń czasowa do ostatecznego zagospodarowania wyrobiska i terenów poprzemysłowych (obecnie należących do PGE i PGE GiEK)
2070 – planowane wypełnienie wyrobiska wodą (oficjalnie komunikowane plany PGE)
Prof. dr hab.
Tadeusz Markowski
Uniwersytet Łódzki
Prof. dr hab.
Aleksandra Nowakowska
Uniwersytet Łódzki
Prof. dr hab.
Paweł Ruszkowski
Collegium Civtas
Dr
Agnieszka Rzeńca
Uniwersytet Łódzki
Prof. dr hab.
Przemysław Sadura
Uniwersytet Warszawski
Prof. dr hab.
Andrzej Szablewski
Polska Akademia Nauk
Dr
Maciej Szczepańczyk
Politechnika Łódzka
Prof. dr hab.
Piotr Szukalski
Uniwersytet Łódzki
Prof. dr hab.
Izabela Warwas
Uniwersytet Łódzki
Prof. dr. hab.
Małgorzata Burchard-Dziubińska
Uniwersytet Łódzki
Prof. dr hab.
Adam Drobniak
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Prof. dr hab.
Anna Fornalczyk
Collegium Civtas
Dr
Aleksandra Gawlikowska - Fyk
Forum Energii
Prof. dr hab.
Tomasz Jurczak
Uniwersytet Łódzki
Dr
Andrzej Kassenberg
Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Dr
Daniel Kiewra
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Dr hab.
Przemysław Kubiak
Politechnika Łódzka
Dr
Joanna Maćkowiak - Pandera
Forum Energii
WSPÓŁPRACUJĄCY EKSPERCI
KADRA NAUKOWA
Jolanta Pacura
Całe życie zawodowe związana z tematyką międzynarodowych projektów badawczych. Z wykształcenia ekonomistka, ukończyła również studia podyplomowe Menedżer Innowacji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspertka Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Makroregion Polska Centralna do PR Horyzont Europa. Posiada bogate doświadczenie zawodowe dotyczące opracowania, pozyskania i koordynacji projektów międzynarodowych i krajowych; PR UE (6, 7, H2020, Horyzont Europa), programów NCN, NCBiR. Od 2020 wspiera w roli eksperta proces transformacji regionu bełchatowskiego.
KONSULTANCI PROJEKTU
1. dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk / Forum Energii
2. Grzegorz Jegier / Zespół ds. ST WRDS WŁ
3. dr Daniel Kiewra / Forum Odpowiedzialnego Biznesu
4. dr Maciej Kozakiewicz / Fundacja Kultura Kresu
5. Jolanta Pacura / Fundacja Kultura Kresu
6. prof. Paweł Ruszkowski / Collegium Civitas
7. dr Agnieszka Rzeńca / Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska UŁ
8. Zbigniew Stępniewski / Faradise
9. dr Maciej Szczepańczyk / Instytut Zarządzania PŁ
10. prof. Izabela Warwas / Katedra Pracy i Polityki Społecznej UŁ
Maciej Kozakiewicz
koordynator projektu
Przedsiębiorca społeczny, innowator, kreatywny koordynator wielu projektów społecznych. W swoim życiu zawodowym zajmował się zarówno nauką (doktorat z nauk o zarządzaniu), tworzył i przewodził organizacjom pozarządowym (Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Stowarzyszenie Innowatorów Zarządzania), pracował w instytucjach administracji publicznej (Ministerstwo Środowiska, Urząd Marszałkowski w Łodzi), prowadził działalność gospodarczą (jego firma Polska Witalna uzyskała status Startup Pozytywnego Wpływu). Od maja 2019 roku wspiera w różnych rolach region bełchatowski w procesie transformacji.
ZESPÓŁ PROJEKTOWY
Realny początek WYŁĄCZANIA BLOKÓW Elektrowni Bełchatów
1 stycznia 2030
Źródło: Biuro Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego z wykorzystaniem danych PIG-PIB.
OBSZAR NOWEJ ENERGII
Nazwany w dokumentach urzędowych Obszarem Nowej Energii obszar transformacji obejmuje 35 gmin zróżnicowanych społecznie, ekonomicznie i środowiskowo, których warunki rozwoju determinują czynniki naturalne jak i dynamika przemian społeczno-gospodarczych, zarówno w okresie powstawania kompleksu paliwowo-energetycznego jak i obecnie.
By uzyskać planowane rezultaty transformacji należy stworzyć wieloletni program wdrożenia pilotażowych, modelowych, innowacyjnych i zintegrowanych projektów o dużym potencjale transformacyjnym, wykorzystujących różnorodne źródła finansowania. Głównymi zainteresowanymi powstania takiego planu powinny być lokalne samorządy a szczególnie władze miasta Bełchatowa, gminy Bełchatów oraz gminy Kleszczów. Są to kluczowe dla zaplanowanych procesów jednostki samorządowe.
To, co obecnie działa na korzyść Bełchatowskiego Zagłębia Węgla Brunatnego to fakt wpisania się procesów transformacji w politykę Europejskiego Zielonego Ładu oraz wciąż aktualne możliwości zaplanowania tych procesów w sposób maksymalnie bezpieczny dla jakości życia mieszkańców.
Jednak na początku 2030 roku planowany jest proces rozpoczęcia wyłączania istniejących bloków co zarysuje na horyzoncie widoczny koniec działalności koncernu w skali obecnej dzisiaj.
Koncesja na wydobycie węgla z pola Szczerców kończy się w roku 2038.
Region bełchatowski stoi przed kolejną historyczną szansą. Dobre wykorzystanie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji gwarantuje dalszy rozwój wpisujący się w Europejski Zielony Ład.
Całkowity okres działania przedsiębiorstwa energetycznego (Polska Grupa Energetyczna) i niwelowania skutków działalności obejmie okres minimum 100 lat. Należy go liczyć od uruchomienia kopalni w 1975 roku do wypełnienia wyrobiska wodą w roku 2069 (według aktualnych oficjalnych dokumentów PGE).
Końcowa data wciąż może się przesunąć, ale okres działalności i kierunek działań gospodarczych koncernu został zarysowany wraz z wbiciem pierwszej łopaty przy budowie kopalni odkrywkowej uruchamianej w latach 60. XX w. Podobne procesy przemysłowe przebiegały w wielu zagłębiach Europy i świata.
O PROJEKCIE BEŁCHATÓW 5.0
Projekt Bełchatów 5.0 jest pakietem działań z lokalną społecznością: organizacjami, samorządami, mediami i innymi interesariuszami z Obszaru Nowej Energii ukierunkowanych na wzmacnianie lokalnych społeczności w aktywnym odpowiedzialnym udziale w procesie transformacji regionu bełchatowskiego, czyli realnej partycypacji w procesie przemian.
Daje narzędzia do wspólnotowego budowania własnych scenariuszy rozwoju mając na uwadze zróżnicowania społeczne, ekonomiczne i środowiskowe tego regionu, ale także istniejące możliwości, potencjał i szanse (perspektywy) rozwojowe.
Propozycja działań obejmuje proces kreatywnej pracy nad potencjalnymi scenariuszami rozwoju w wybranych kluczowych obszarach, atrakcyjnych z punktu widzenia społeczności lokalnych, wzmocnienia grup eksperckich oraz uruchomienia lokalnych mediów będących naturalnym ekosystemem informacji ale także monitoringu prowadzonych przedsięwzięć.
Składowe projektu:
społeczna rada
konsultacje z interesariuszami
inspirujące studia przypadku
wypowiedzi ekspertów
sesje kreatywne
audycje w mediach
panele eksperckie
warsztaty z komunikacji
webinaria z regionami węglowymi
FUNDUSZ NA RZECZ SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI
Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.
Na tę kwotę składają się:
1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;
658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.
369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Jesteśmy w mediach społecznościowych
DOŁĄCZ DO NAS!
Adres do korespondencji: Zielona 27, 90-602 Łódź
Chcesz być częścią naszego projektu? Wesprzyj nas swoją wiedzą i doświadczeniem
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I OPOWIEDZ O SOBIE!
Projekt Bełchatów 5.0 / 2023 FUNDACJA KULTURA KRESU z siedzibą w Łodzi, ul. Nowa 40/44/58, 90-030 Łódź, NIP: 7282838372, REGON: 383548801, KRS: 0000788365.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.
Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl