FUNDUSZ NA RZECZ SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

 

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.

 

Na tę kwotę składają się:

 

 1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;

 

 658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.

 

 369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Countdown

Realny początek WYŁĄCZANIA BLOKÓW Elektrowni Bełchatów

1 stycznia 2030

02 października 2024
Fundacja Kultura Kresu oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Studiów Miejskich UŁ zorganizowali debatę poświęconą zdiagnozowaniu najważniejszych pytań i rekomendacji dotyczących
13 czerwca 2024
Pozyskaliśmy jako województwo, wspólną pracą, pierwsze 1,5 miliarda (369,5 mln euro) na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, ale potrzebujemy minimum dziesięciokrotnie zwiększyć tę kwotę, by proces transformacji
13 czerwca 2024
Zapraszamy do udziału w warsztacie dotyczącym wypracowania kierunków strategicznych dla klastra Obszaru Nowej Energii stymulującego procesy rozwoju gospodarczego na obszarze transformacji. Cel warsztatu Wypracowanie najważniejszych
12 marca 2024
W imieniu Społecznej Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego powołanej w ramach projektu Bełchatów 5.0, zapraszamy do udziału w inspirującej sesji poświęconej procesowi Sprawiedliwej Transformacji
08 lutego 2024

Seminarium: „Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?” 

W imieniu Społecznej Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego powołanej w ramach projektu Bełchatów 5.0, zapraszamy do udziału w inspirującej sesji wymiany doświadczeń pomiędzy dwoma kluczowymi regionami energetycznymi bazującymi na węglu brunatnym.

 

DATA: 22 LUTEGO, GODZ. 10:00-11:30

Muzeum Regionalne w Bełchatowie, ul. Rodziny Hellwigów 11

 

 

Sesja otwiera cykl wydarzeń, mających na celu wyłonienie dobrych praktyk gotowych do wdrożenia praktycznie od zaraz. Ich celem jest wzmocnienie lokalnej przedsiębiorczości oraz różnych form współpracy podnoszących poziom jakości życia oraz innowacyjności transformowanego regionu.

 

Głównym celem działań projektowych w 2024 roku jest zbudowanie lokalnej koalicji interesariuszy na rzecz sprawiedliwej transformacji i skutecznych narządzi do zarządzania procesem tej transformacji w postaci klastra i centrum innowacji, z wymiernym udziałem podmiotów lokalnych.

 

Nasz tegoroczny cykl wydarzeń zaczynamy od tej części Wielkopolski Wschodniej, w której działalność koncernu energetycznego ZE PAK została zakończona, i z dzisiejszej perspektywy, stało się to bez większych turbulencji społecznych. Choć wcale nie musiało tak być.

 

To jakie czynniki sprawiły, że lokalny rynek pracy i gospodarka wyszły ostatecznie zwycięsko, mimo zamknięcia kopalni i elektrowni, zreferują w mini debacie nasi goście - wiodący aktorzy na scenie tureckiej transformacji:

 

1. Romuald Antosik - Burmistrz Miasta Turek

2. Damian Brzóska - Prezes Zarządu Tureckiej Izby Gospodarczej

3. Mirosław Wypiór - Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Turku

 

Organizatorami wydarzenia są:

- Fundacja Kultura Kresu

- Urząd Miasta Bełchatowa

- Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

 

We współpracy z:

- Regionalną Izbą Gospodarczą w Bełchatowie

- Bełchatowsko Kleszczowskim Parkiem Przemysłowo Technologiczny

 

 

W trakcie debaty odpowiemy na pytania:

 

1. Jak skutecznie przygotować mieszkańców, przedsiębiorców i samorząd na szok transformacji?

2. Jak zwiększyć szanse dla rozwoju przedsiębiorczości?

3. Jak przeciwdziałać problemom społecznym i ekologicznym?

4. Jak uniknąć bezrobocia i wyludnienia gminy?

5. Jak w tych okolicznościach utrzymać wizerunek dobrego miejsca do życia?

 

 

TŁO DO DYSKUSJI

 

W Turku sześć lat temu zakończyła się epoka paliwowo-energetyczna. Po 51 latach funkcjonowania, 1 stycznia 2018 r. swój żywot zakończyła elektrownia „Adamów". W elektrowni oraz obsługującej ją kopalni w szczycie zatrudnienia pracowało blisko 3 tysiące osób.

 

Elektrownia Adamów była zawodową, konwencjonalną elektrownią cieplną o mocy zainstalowanej 600 MW, opalaną węglem brunatnym. Została oddana do eksploatacji w 1966 roku. Posiadała zamknięty obieg chłodzenia z pięcioma chłodniami kominowymi. Niezależnie od produkcji energii elektrycznej elektrownia zasilała miasto Turek w energię cieplną oraz dostarczała parę do celów technologicznych dla pobliskich zakładów pracy.

 

Lokalne władze jeszcze pięć lat przed zamknięciem zapewniały mieszkańców, że przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało "wiecznie". Stworzyło to potencjalne zagrożenia utraty źródła ogrzewania miasta i brakiem przygotowania do przekształceń rynku pracy.

 

Oprócz produkcji energii elektrycznej elektrownia „Adamów" dostarczała również energię cieplną dla części miasta Turek i do zakładów w pobliżu elektrowni. Władze miasta musiały w trybie pilnym znaleźć alternatywę. Obecnie ciepło do turkowskiej sieci ciepłowniczej dostarczane jest z ciepłowni GETEC Polska.

 

Po zamknięciu kopalni i elektrowni większość zwolnionej kadry koncernu energetycznego przejęły lokalne firmy. Z typowo rodzinnych przedsiębiorstw, część z nich dynamicznie się rozwinęła, wdrażając automatykę i robotykę oraz wchodząc na rynki zagraniczne.

Obecnie w Turku działa kilka dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw napędzających lokalną gospodarkę i rynek pracy. O potencjale lokalnego biznesu świadczy fakt umieszczenia aż ośmiu firm z powiatu tureckiego w rankingu Diamentów Forbesa za 2021 rok.

 

 

TEMPO WYGASZANIA ELEKTROWNI BEŁCHATÓW (na podstawie TPST WŁ):

 

 

 

Wydarzenie odbędzie się w dniu 22 lutego (czwartek) 2024, w godz. 10:00 - 11:30

Osoba do kontaktu: Maciej Kozakiewicz, tel. 607 444242

Jesteśmy w mediach społecznościowych

DOŁĄCZ DO NAS!

Adres do korespondencji: Zielona 27, 90-602 Łódź

Chcesz być częścią naszego projektu? Wesprzyj nas swoją wiedzą i doświadczeniem

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I OPOWIEDZ O SOBIE!

youtube.com

linkedin.com

facebook.pl

biuro@b50.pl

+48 797 455 404

Projekt Bełchatów 5.0 / 2023 FUNDACJA KULTURA KRESU z siedzibą w Łodzi, ul. Nowa 40/44/58, 90-030 Łódź, NIP: 7282838372, REGON: 383548801, KRS: 0000788365.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Plutowski.pl