FUNDUSZ NA RZECZ SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

 

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.

 

Na tę kwotę składają się:

 

 1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;

 

 658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.

 

 369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Countdown

Realny początek WYŁĄCZANIA BLOKÓW Elektrowni Bełchatów

1 stycznia 2030

16 grudnia 2024
Członkowie Klastra Obszaru Nowej Energii debatowali nad przyszłością Bełchatowa i okolic, które już niebawem będą musiały zmierzyć się z nowymi wyzwaniami po zakończeniu działalności kopalni
16 grudnia 2024
Powołano do życia Klaster Obszaru Nowej Energii. W Kleszczowie odbyło się zebranie założycielskie stowarzyszenia. Wzięli w nim udział naukowcy, przedstawiciele samorządu i przedsiębiorcy. Czym będzie
09 grudnia 2024
6 grudnia 2024 roku w kompleksie SOLPARK w Kleszczowie odbyło się założycielskie Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Klaster Obszaru Nowej Energii. Celem działalności Klastra jest stymulowanie,
09 grudnia 2024
Fundacja Kultura Kresu oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Studiów Miejskich UŁ zorganizowali debatę poświęconą zdiagnozowaniu najważniejszych pytań i rekomendacji dotyczących
14 września 2023

Nowa Energia Regionu - 4-5-6 października 2023, Bełchatów, w godz. 8:30-14:30

Przed regionem bełchatowskim stoi poważne wyzwanie, którym jest zaplanowanie  i zrealizowanie transformacji, która będzie dotyczyła społeczeństwa we wszystkich niemal obszarach życia.

 

Do tego potrzebna jest nie tylko odpowiednia diagnoza aktualnego potencjału regionu czy też globalnych trendów, oraz odpowiednie środki finansowe, ale także lokalne zaangażowanie obywatelskie oraz skorzystanie z kreatywności różnorodnych grup eksperckich. Dlatego zapraszamy do warsztatów osoby związane z instytucjami publicznymi, związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi, biznesem, uczelniami oraz młodzież.

 


Będziemy pracować nad kilkoma scenariuszami dotyczącymi współpracy, wytwarzania nowych dyscyplin wiedzy oraz potrzeb kolejnych pokoleń.

 

Wykorzystamy do tego metodę LARP (live action role playing), oraz narzędzia związane ze studiami nad przyszłością, czy też strategicznym foresightem. Najważniejsze założenia tych obszarów badawczych zakładają, że projektowanie przyszłości to:

 

- aktywne kształtowanie teraźniejszości

- negocjowanie pomiędzy różnymi wizjami przyszłości

- nie tylko rozmawianie o niej, ale doświadczanie


 

EFEKTY WARSZTATÓW

 

- Ustalenie wspólnego zestawu wartości, który jest punktem wyjścia do budowania współpracy

- Określenie modeli współpracy między różnymi grupami

- Zdefiniowanie obszarów wiedzy, które powinny być rozwijane w regionie bełchatowskim

- Określenie potrzeb młodzieży w kontekście urbanistyki, pracy, edukacji, rekreacji

 

 

MIEJSCE

 

Siedziba SIGT "Barbórka", ul. Kolejowa 41, Bełchatów, godz. 8:30-14:30

SESJE TWÓRCZE

 


04.10.2023 Współpraca

Jak grupy i organizacje mogą współpracować i tworzyć wspólną strategię? Jak radzić sobie z problemami z komunikacją, emocjami, czy różnicami w dostępach do zasobów?

 


05.10.2023 Wiedza

Jakie powinny być kluczowe obszary transformacji? Jakich nowych dyscyplin wiedzy potrzebujemy? Jak pracować w sposób interdyscyplinarny nad konkretnymi rozwiązaniami?

 


06.10.2023 Młodzież / Przyszłość

Jakie potrzeby mają młodzi ludzie, co powinno być w regionie, żeby chcieli tu zostać? Co tworzy atrakcyjne miejsce do mieszkania? Jakie kompetencje powinny być rozwijane w regionie?

 

 

 

OSOBY PROWADZĄCE SESJE WARSZTATOWE

 

Aleksandra Jach - certyfikowana facylitatorka (Szkoła Facylitacji Pathways) oraz coach (Grupa Trop). Przez wiele lat pracowała w obszarze sztuki i edukacji jako kuratorka sztuki. Prowadziła międzynarodowe i interdyscyplinarne projekty w Polsce i zagranicą. Jako facylitatorka i trenerka współpracuje z organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi, a także biznesem prowadząc procesy dotyczące strategii, komunikacji, projektowania przyszłości. Specjalizuje się w metodykach zwinnych (głównie socjokracji).

 

Alicja Rogalska – artystka interdyscyplinarna i edukatorka, autorka sytuacji, prac wideo, instalacji i performance opartych na badaniach, współpracy i partycypacji. Absolwentka wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Goldsmiths College w Londynie, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem o kolektywnych wyobrażeniach przyszłości w sztuce społecznej. Regularnie prezentuje swoje prace i współpracuje z instytucjami sztuki i kultury na całym świecie.

 

 

SPRAWY ORGANIZACYJNE I ZGŁOSZENIA

 

Organizatorem jest Fundacja Kultura Kresu koordynująca projekt Bełchatów 5.0 

 

Zgłoszenia: j.pacura@b50.pl, tel. +48 797 455 404

Organizatorzy zapewniają poczęstunek w trakcie warsztatu.

 

 

 

DATY KLUCZOWE DLA PROCESU TRANSFORMACJI

 

2024 - aktualizacja TPST Województwa Łódzkiego niezbędna do podtrzymania środków z FST

2025 - koniec rynku mocy i dopłat z budżetu państwa (?)

2026 - zakończenie wydobycia w Polu Bełchatów

2028 - koniec rynku mocy dla jednostek w Bełchatowie

2030 - wyłączenie jednego z 12 aktualnie pracujących bloków (według oficjalnego planu w TPST, jednocześnie o ponad 70% ma spaść produkcja energii elektrycznej)

2030 - ograniczanie wydobycia węgla obniży zatrudnienie w KWB i ELB o 40% z 7530 do 4485 osób. Trudno oszacować los dodatkowych 5500 pracowników spółek zależnych (67% to osoby poniżej 45 lat) mających gorsze warunki zatrudnienia.

2036 - powstaje przestrzeń czasowa do roku 2070 związana z ostatecznym zagospodarowaniem wyrobiska i terenów poprzemysłowych (obecnie należących do PGE oraz PGE GiEK)

2038 - wygaszenie koncesji w Polu Szczerców oraz wyłączenie wszystkich bloków elektrowni (przed 2036 r.)

2070 - planowane wypełnienie wyrobiska wodą (oficjalnie komunikowane plany PGE

Jesteśmy w mediach społecznościowych

DOŁĄCZ DO NAS!

Adres do korespondencji: Zielona 27, 90-602 Łódź

Chcesz być częścią naszego projektu? Wesprzyj nas swoją wiedzą i doświadczeniem

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I OPOWIEDZ O SOBIE!

youtube.com

linkedin.com

facebook.pl

biuro@b50.pl

+48 797 455 404

Projekt Bełchatów 5.0 / 2023 FUNDACJA KULTURA KRESU z siedzibą w Łodzi, ul. Nowa 40/44/58, 90-030 Łódź, NIP: 7282838372, REGON: 383548801, KRS: 0000788365.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Plutowski.pl