FUNDUSZ NA RZECZ SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI
Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.
Na tę kwotę składają się:
1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;
658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.
369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Realny początek WYŁĄCZANIA BLOKÓW Elektrowni Bełchatów
1 stycznia 2030
Kontynuując prace na rzecz budowania wspólnej wizji Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego zapraszamy do uczestnictwa w sesji trzech paneli eksperckich, które odbędą się w dniu 2 czerwca 2023 w Łodzi, w siedzibie EC1.
Region bełchatowski w najbliższych dwóch dekadach czekają historyczne przeobrażenia społeczne, gospodarcze oraz przestrzenne. Przygotowanie i przebieg procesu transformacji zadecyduje o utrzymaniu lub utracie dotychczasowego statusu najzamożniejszego obszaru gospodarczego w ramach województwa łódzkiego.
Intencją organizatorów spotkania pt. „Bełchatów 5.0. Co płynie z doświadczeń udanych wizji rozwojowych w Polsce?" jest zainspirowanie lokalnych liderów do aktywnego zaangażowania w kreowanie przyszłości swoich gmin i miast.
Dyskusja poświęcona będzie zagadnieniom dotyczącym zarządzania procesem transformacji oraz pozyskiwania środków na cele rozwojowe, rewitalizacji terenów poprzemysłowych i partycypacji oraz nadawania i kształtowania nowych funkcji istniejącym zasobom, jak też działań promocyjnych.
Panele tematycznie powiązane są z przygotowanymi przez nasz zespół studiami przypadku miejsc, gdzie podjęto udane inicjatywy przekształceniowe i rewitalizacyjne, takich jak niemiecka kopalnia odkrywkowa Hambach, a także polskie Uniejów, EC1 w Łodzi (woj. łódzkie) oraz Żyrardów (woj. mazowieckie).
Bezpośredni link do transmisji na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=62IKSkYdImA
PROGRAM:
9:30 – 10:30
Panel 1. Jak budować zaufanie i przywództwo dla odważnych wizji rozwojowych?
- Przywództwo władz samorządowych
- Włączanie środowisk lokalnych do procesów
- Rola przedsiębiorców i biznesu
Paneliści:
- Zbigniew Stępniewski, Menedżer Grupy Compremum
- Piotr Czarzasty, Forum Związków Zawodowych WŁ
- Katarzyna Kleska, Sekretarz Powiatu, Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
10:30 – 11:30
Panel 2. Jak skutecznie pozyskiwać środki na planowane działania?
- Planowanie strategii rozwoju
- Rola funduszy unijnych
- Różnorodność źródła finansowania
Paneliści:
- dr Małgorzata Misiak, Naczelnik w Departamencie Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2027 Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi
- Jacek Grzonkowski, Dyrektor Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju UM Żyrardowa,
- dr Błażej Mielczarek, Dyrektor Pionu Rozwoju, Doradztwa, Transferu Technologii oraz Inkubatora Technologicznego w Bełchatowsko Kleszczowskim Parku Przemysłowo Technologicznym
11:30 – 12:30
Panel 3. Jak planować z sukcesem kierunki rozwoju i nowe funkcje dla rewitalizowanych obiektów?
- Potencjał terenów poprzemysłowych w regionie bełchatowskim
- Doświadczenia obiektów zrewitalizowanych
- Nowe wizje rozwojowe dla regionu
Paneliści:
- dr hab. Aleksandra Nowakowska, prof. UŁ, Dyrektor Instytut Gospodarki Przestrzennej UŁ
- Błażej Moder, Dyrektor EC1 Łódź - Miasto Kultury
- Tobiasz Adamczewski, Dyrektor Programu OZE w Forum Energii
12:30 – 13:00 Dyskusja
13:00 – 13:30 Wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
WYBRANE STUDIA PRZYPADKU:
EC1 ŁÓDŹ
Obiekt poprzemysłowy byłej elektrociepłowni położony w Nowym Centrum Łodzi, powołany uchwałą Rady Miejskiej jako instytucja kultury „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi. Prace rewitalizujące obszar rozpoczęto w 2008 r.
Przeprowadzono renowację i modernizację budynków poprzemysłowych oraz ich adaptację do nowych funkcji. Podjęto prace konserwatorskie, restauratorskie zabytków przemysłowych w celu przystosowania ich do nowych ról. Rewitalizacja obiektów uwzględniła rangę i charakter obszaru, nawiązując do historycznego charakteru obiektów.
Obecnie jest to jeden z najciekawszych obiektów rewitalizowanej Łodzi, z funkcjami wystawienniczymi, konferencyjnymi i edukacyjnymi.
UNIEJÓW
Trzytysięczne miasteczko, które swój spektakularny rozkwit w ostatnich dwudziestu latach zawdzięcza odnalezieniu i zastosowaniu wód geotermalnych oraz efektywnie wykorzystanym ponad 200 mln zł z funduszy europejskich, głównie na spójnie zaplanowane inwestycje. W 1999 r. została powołana spółka Geotermia Uniejów, która przystąpiła do budowy miejskiego systemu grzewczego opartego na energii geotermalnej.
W mieście powstał imponujący kompleks termalno-basenowy „Termy Uniejów”, wyremontowano zamek i zrewitalizowano park zamkowy. Uniejów od 2012 r. ma status miejscowości uzdrowiskowej i stawia na rozwój funkcji turystyczno-rekreacyjnych.
ŻYRARDÓW
Żyrardów to 40-tysięczne miasto będące siedzibą powiatu żyrardowskiego, historycznie przez ponad 150 lat nazywany był „polską stolicą lnu” – europejską potęgą przemysłu włókienniczego. Jednakże upadek tego przemysłu pod koniec XX w. wywołał kryzys gospodarczy i przyczynił się do regresu gospodarczego Żyrardowa i jego degradacji. Szansę rozwoju jako sposobie na ożywienie społeczno – gospodarcze uśpionego po likwidacji zakładów lniarskich miasta dostrzeżono w postindustrialnym wykorzystaniu zasobów, o czym zaczęto dyskusje już w 2000 r. Zaś w 2004 jako pierwsze miasto na Mazowszu i jedno z pierwszych w Polsce, Żyrardów przyjął Lokalny Program Rewitalizacji, który – sukcesywnie uaktualniany i dostosowywany do zmieniających się realiów prawnych oraz ekonomicznych – realizowany jest do dziś.
Jesteśmy w mediach społecznościowych
DOŁĄCZ DO NAS!
Adres do korespondencji: Zielona 27, 90-602 Łódź
Chcesz być częścią naszego projektu? Wesprzyj nas swoją wiedzą i doświadczeniem
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I OPOWIEDZ O SOBIE!
Projekt Bełchatów 5.0 / 2023 FUNDACJA KULTURA KRESU z siedzibą w Łodzi, ul. Nowa 40/44/58, 90-030 Łódź, NIP: 7282838372, REGON: 383548801, KRS: 0000788365.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.
Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl