3. ŁÓDZKI KLASTER ICT

 

Łódź, podobnie jak inne większe polskie miasta, od kilku lat cieszy się zainteresowaniem branży usług ICT. W początkowych latach zainteresowania miastem, w kresie 2015–2019 wiele firm informatycznych wybierało Łódź pod kątem rozwoju swojego centrum R&D, ze względu na obecność wysoko wykwalifikowanej kadry oraz obecność uczelni technicznych (TomTom, Harman, Ericsson, Fujitsu, ZF Group).

 

Pozostałe nowe inwestycje dotyczyły działalności o charakterze wsparcia i rozwoju aplikacji biznesowych głównie dla klientów międzynarodowych. Stosunkowo niewiele jest nowych firm informatycznych prowadzących usługi w zakresie utrzymania i rozwoju infrastruktury IT, Service Desk i Help Desk (Atos, Fujitsu, Infosys). Obecnie plany wzrostu zatrudnienia i poszerzenia zespołów IT deklarują firmy o już ugruntowanej pozycji na rynku łódzkim.

 

Łódzki - Klaster ICT został powołany w 2012 r. z inicjatywy Politechniki Łódzkiej. Skupia przedsiębiorstwa branży ICT, instytucje otoczenia biznesu oraz łódzkie uczelnie, w tym Politechnikę Łódzką, będącą Koordynatorem tego przedsięwzięcia.

2. BYDGOSKI KLASTER PRZEMYSŁOWY DOLINA NARZĘDZIOWA

 

Bydgoski Klaster Przemysłowy powstał 28 września 2006 roku z inicjatywy 28 podmiotów gospodarczych i instytucjonalnych, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Rok później podjęto decyzję o powołaniu Stowarzyszenia o nazwie Bydgoski Klaster Przemysłowy. W 2022 r. zmieniono nazwę na Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa.

 

BKP jest największym klastrem w Polsce skupiającym firmy z branży narzędziowoprzetwórczej. W jego skład wchodzi ponad 170 różnych podmiotów. Czynnikami, które zdecydowały o podjęciu inicjatywy klastrowej były potencjał oraz aktywność firm branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i narzędziowej.

 

Wspólne działania miały doprowadzić do zwiększenia znaczenia sektora oraz silniejszej integracji podmiotów. BKP skupia firmy z branży narzędziowej (formierskiej) i przetwórstwa tworzyw polimerowych oraz szereg instytucji okołobiznesowych.

KLASTRY NA TERENIE POLSKI I EUROPY

 

 

1. ENVIRONMENT PARK I KLASTER CLEVER W TURYNIE

 

Environment Park to park technologiczny działający od ponad 20 lat na rzecz innowacji i zrównoważonego rozwoju w dziedzinie ochrony środowiska. Dzięki doświadczeniom gromadzonym od końca lat dziewięćdziesiątych stał się centrum kompetencji poświęconym innowacjom na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz katalizatorem projektów w centrum lokalnych i międzynarodowych sieci. Park położony jest w sercu dzielnicy Spina 3 w Turynie. To wyjątkowa lokalizacja, która zrodziła się w wyniku transformacji urbanistycznej.

 

Infrastruktura Parku została zbudowana z zastosowaniem technologii zielonego budownictwa i zasad zrównoważonej architektury. Park działa w oparciu o zasady wolnego rynku. Funkcjonuje w formie spółki prywatnej, której udziałowcami są lokalne instytucje i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

 

Wizją Environment Park jest rozwijanie i promowanie zrównoważonego rozwoju (środowiskowego) jako czynnika napędzającego konkurencyjność oraz stanie się punktem odniesienia dla podmiotów publicznych i prywatnych zaangażowanych w innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju (środowiska).

Countdown

Realny początek WYŁĄCZANIA BLOKÓW Elektrowni Bełchatów

1 stycznia 2030

FUNDUSZ NA RZECZ SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

 

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.

 

Na tę kwotę składają się:

 

 1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;

 

 658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.

 

 369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

We are on social media

JOIN US!

Address for correspondence: Zielona 27, 90-602 Łódź

Do you want to be part of our project? Support us with your knowledge and experience.

CONTACT US AND TELL US ABOUT YOURSELF!

youtube.com

linkedin.com

facebook.pl

biuro@b50.pl

+48 797 455 404

Activating social potential for the transformation of the region

Projekt Bełchatów 5.0 / 2023 FUNDACJA KULTURA KRESU, Nowa 40/44/58, 90-030 Łódź, NIP: 7282838372, REGON: 383548801, KRS: 0000788365.

 

All rights reserved. Reproduction of content and images prohibited.

Information obligation before consent to data processing (see here).

 

Realisation: Plutowski.pl